خبر
شنبه 16 اسفند 1399 :: 0:31 ::  نويسنده : بهار ::  تعداد بازدید : 38

نماینده ارامنه تهران و شمال کشور درمجلس در توئیتی به گرانی میوه و بازار شب عید اشاره کرد .

آرا شاوردیان نماینده ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس در توئیتی به گرانی میوه اشاره کرد و نوشت:

"در یک سال اخیر تقریبا هرماه شاهد گرانی یکی از انواع میوه بودیم و این گرانی در شب عید نمود به مراتب بیشتری دارد.
امیدواریم دولت نخواهد با بالا بردن قیمت میوه، دید و بازدیدهای عید را کنترل کند."

شنبه 16 اسفند 1399 :: 0:29 ::  نويسنده : بهار ::  تعداد بازدید : 33

مجموع جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به ۶۰ هزار و ۵۱۲ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (جمعه، ۱۵ اسفند) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص، ۸ هزار و ۳۶۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۲ نفر از آن‌ها بستری شدند.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۷۰ نفر رسید. متاسفانه در طول شبانه روز گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۵۱۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۲۸ هزار ۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۳ هزار و ۷۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون ۱۱ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۵۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

سخنگوی وزارت بهداش بیان کرد: در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

او گفت: شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

انتهای پیام/

اگرچه مسئولان بار‌ها برای رفع مسئله مافیای کاغذ وعده دادند؛ اما هیچ وقت برخوردی جدی با این موضوع نشد.

کامران شرفشاهی مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر، در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مافیای کاغذ گفت: پدیده مافیای بازار سیاه کاغذ و شکایت‌های ناشران از این جماعت از یک سو و از سوی دیگر سیاست‌های نابجای مسئولان در این زمینه حکایتی بسیار طولانی دارد. در سال‌های پس از جنگ تحمیلی خصوصاً پس از انقلاب، این پدیده روز به روز شکل نامطلوب‌تر و پیچیده‌تری به خود گرفت.

وی افزود: در دو دهه اخیر مشکلات ناشران با دلالان کاغذ ادامه داشت. در نتیجه افزایش قیمت کاغذ عده‌ای به ثروت‌های هنگفتی رسیدند. مسئله‌ای که هیچگاه مسئولان با آن جدی برخورد نکردند. در حال حاضر این مشکل بیش از هر زمان دیگری حاد شده است. اگرچه مسئولان در این زمینه وعده‌های گوناگون به ناشران دادند، نه تنها مشکلات ناشران برطرف نشده بلکه روز به روز افزایش یافته است.

مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: عده ای در بورس کاغذ که در خیابان ظهیرالاسلام کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده است، از مدت‌ها پیش درباره قیمت کاغذ تصمیم می‌گیرند. برخی از این افراد در زمینه واردات کاغذ فعالیت می‌کردند و هنوز هم فعالیت می‌کنند. برخی‌ دلالانی هستند که قیمت کاغذ را افزایش و کاهش می‌دهند. روی عملکرد این مافیای بازار سیاه هیچ نظارتی نمی‌شود. مشکل تنها در زمینه کاغذ نیست. این مافیا در زمینه ملزومات دیگر صنعت چاپ هم دیده می‌شوند.

شرفشاهی بیان کرد: چاپخانه داران ما با مافیای کاغذ و ملزومات چاپ به مشکل برخوردند. این بازار رنگ ثبات به خودش ندیده است چون این جماعت سیری ناپذیرند. این را می‌توان به شهادت سال‌های درازی گفت که کتاب منتشرمی شود. قیمت پشت جلد کتاب از دهه شصت تا امروز گویای این واقعیت است که مافیای کاغذ چه بلایی بر سر صنعت چاپ و نشر کشور آوردند. این مسئله بیانگر تعمد مسئولان در زمینه نبود نظارت و کنترل بازار کتاب و نشر کشور و اوضاع نامناسبی است که گویا اراده‌ای برای سامان بخشیدن به آن وجود ندارد.

مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: از طریق احتکار کاغذ و تبانی‌های پشت پرده بخشی از کاغذ وارد بازار سیاه شد. مشکل اساسی در زمینه توزیع و عرضه کاغذ وجود دارد و تعیین قیمت آن در اختیار کاغذفروشانی است که کاغذ‌ها را در انبار‌های بزرگشان احتکار می‌کنند. این‌ها از چرخش صحیح کاغذ در بازار ممانعت می‌کنند. وقتی از کاغذ با عنوان یک کالای فرهنگی استراتژیک یاد می شود، اهمیت مسئله نشان داده می‌شود. قطعا بی مسئولیتی مدیران دولتی و برخورد نکردن جدی و قانونی با محتکران کاغذ تبعات گوناگونی داشته است.

شرفشاهی بیان کرد: تبعات برخورد نکردن با محتکران کاغذ از سویی گریبانگیر دوستداران کتاب شده و باعث شد میزان خرید کتاب کاهش یابد. از سوی دیگر باعث شد بسیاری از خالقان آثار از جمله شاعران، نویسندگان و پژوهشگران با مشکل مواجه شوند. چون برگشت سرمایه در بازار نشر وجود ندارد. بسیاری از پژوهش‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و آثار ما بایکوت مانده اند. از سوی دیگر شاهد تعطیلی چاپخانه‌ها هستیم.برخی ناچار شدند؛تعدیل نیرو کنند. از سوی دیگر قیمت بالای کتاب باعث کاهش خریداران کتاب می‌شود. شاهد این واقعیت تلخ هستیم که بسیاری از کتابفروشی‌ها بسته شدند. بسیاری از آن‌ها تغییر شغل دادند. این ضربه‌های سهمگین به پیکر چاپ و نشر کشور و موارد متعدد دیگر زاییده حضور دلالان و وظیفه نشناسی مدیران است.


انتهای پیام/

پیوندهای روزانه
آمار
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 1
  • بازدید دیروز : 5
  • بازدید این هفته : 21
  • بازدید این ماه : 16
  • بازدید امسال : 578
  • بازدید کل : 1108
  • تعداد پست ها : 11
  • تعداد نظرات : 0


 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک | قدرت : بلاگ یو